Trvanie výstavy: 8.9.2011 – 23.10.2011
Vernisáž: 8.9.2011 o 16.00 hod.
Výstava pripravená pri príležitosti okrúhleho životného jubilea (70) významného fotografa a vydavateľa je prierezom jeho polstoročnej tvorivej práce.
Na historickej mape fotografie a fotografovania na Slovensku významné miesto patrí už od polovice 19. storočia Prešovu vďaka Karolovi Divaldovi, fotografovi a vydavateľovi, zakladateľovi prvej svetlotlačovej dielne v Uhorsku. Prvý z dynastie divaldovcov bol i osnovateľom tradície portrétnej a krajinárskej fotografie - „objaviteľom“ témy Tatier, Pienín, fundamentálny je aj jeho prínos v dokumentárnej fotografii regińu (požiar Prešova) a fotografii mestskej architektúry najmä východoslovenských miest.
Na tejto mape v teritóriu mesta pribúdali najmä od 2. polovice 20. storočia ďalšie body - autori, ktorí prispeli do štruktúrovaného obrazu povojnovej fotografie regiónu osobitým a autorsky vyhraneným vkladom. Niektorí ju síce po nádejnom vstupe na scénu z rôznych dôvodov predčasne opustili, ale takmer polstoročie aktívnej tvorivej a 40 rokov výstavnej činnosti fotografa, ktorého predpoklady a možnosti talentu boli veľmi sľubné už od začiatku, potvrdzujú, že Dionýz (Dino) Dugas je dnes jedným z najvýraznejších a najvýznamnejších fotografov východného Slovenska, ale aj dedičom a rozvíjateľom divaldovskej tradície krajinárskej fotografie v regióne. Spája ho s ním nielen základný okruh umeleckého záujmu, ale aj paralela v oblasti vydavateľskej ( jeho vydavateľstvo Dino vydalo celú plejádu kníh propagujúcich krásy prírody a historickej architektúry východného Slovenska). Je nositeľom viacerých ocenení Zväzu slovenských fotografov , titulu Majster ZSF (1994), laureátom Ceny mesta Prešov za kultúru (1997)...
Nikto , kto o fotografickej tvorbe jubilujúceho Dina Dugasa doteraz písal, nemohol obísť význam jeho veľkej záľuby - turistiky , horolezectva a cestovania - pre jeho fotografickú tvorbu. Na túry a cesty chodieva s fotoaparátom - nástrojom, s ktorým vyčkáva a vyhľadáva či presne spozná chvíľu, keď sa svetlo, tvar a zorný uhol stretnú v momente, ktorý mu umožní zachytiť zázrak, kedy sa pominuteľnosť stáva večnosťou. Horské masívy, rieky, lesy, lúky, ...kamene, stromy, kvety, rôzne štruktúry, textúry, svetelné štúdie..., ale aj ľudová a historická architektúra doma a v neďalekom i ďalekom svete – čaro rytmu striech, tajomstvá za oknami, dokonalosť a velebnosť veží, čaro krivolakých uličiek..., úchvatná „architektúra“ a farebnosť kvetov , bylín - v ich zobrazení až vedecká presnosť... Spiš, Šariš, Tatry, Himaláje, Východné Karpaty, Slovenský raj, Prešov, Austrália, Indonézia, Svätá zem ... sú kotvy, ktorými je pripútaný k základni svojej inšpirácie. Mnohé z tematických celkov a cyklov prezentoval za uplynulých 40 rokov na mnohých samostatných výstavách na Slovensku i v zahraničí ( Prešov, Košice, Bratislava, Nowy Sacz, Paríž, Nantes, Lyon, Caen....)
Každá Dugasova fotografia zachytáva objektívom motívy cez sito jeho bohatého vnútorného sveta a citového zaujatia. Nejde v nich iba o vizuálny zážitok, ktorého krásu, lyriku či dramatickosť chce zachytiť a sprostredkovať, ale najmä o uchopenie momentu, keď sa význam motívu vyjavuje v svojej skomprimovanej podstate. A nerozhoduje, ktorý z mnohých fotografických postupov pre tento zámer využije – vidíme v nich variabilnú prácu so svetlom – uplatňovanie protisvetla , kontrasty osvetlenia zdôrazňujúce dramatickosť a zmeny a posuny významov, bočné svetlo modifikujúce tvar , raz ho zvýrazniac, inokedy potlačiac...využitie možností širokouhlého či teleobjektívu... použitie negatívnych kópií, násobenie expozícií, údernosti čiernobielej fotografie, využívanie bohatej tonálnej škály pozitívu i tvorivej práce s fotografickým detailom... Dokáže nám tlmočiť podoby krajiny v jej celosti i fragmentárnosti , tak, ako ju podvedome vnímame v každodennej realite.
Výstava pripravená pri príležitosti okrúhleho životného jubilea Dina Dugasa do istej miery bilancuje – predkladá výber z celoživotného diela tak, aby predstavila časový oblúk od polovice 60-tych rokov 20.storočia po súčasnosť a na ňom najdôležitejšie etapy a diela či cykly. V tejto súvislosti možno konštatovať, že množstvo materiálu, variabilita a bohatosť tvorivých postupov si pýta a ponúka podrobnejší rozbor a spracovanie autorského profilu Dina Dugasa, ako aj problematiky vývoja a autorského zázemia fotografickej tvorby regiónu.
Množstvo a kvalita fotografií zhromaždených na výstavu dovoľuje konštaovať, že Dino Dugas je autorom, ktorý ovláda bravúrne svoje remeslo a jeho pridanou hodnotou je práve umenie vidieť.
Marta Hrebíčková
kurátorka výstavy