Choď a foť 2022

Publikované: 
08/12/2022
Choď a foť 2022

Najkrajšie fotografie Prešovského kraja
Dátum: 16.12.2022 (sprístupnenie) - 29.1.2023
Miesto: Konferenčná miestnosť
Kurátor: Ján Štovka (MQEP) 

Prešovský kraj je azda tým najviac fotogenickým krajom na Slovensku. Toto územie predstavuje nevyčerpateľnú studnicu námetov, ktoré možno zachytiť prostredníctvom objektívu. Každoročne to dokazuje súťaž Choď a foť, ktorú vyhlasuje Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. V roku 2022 napísala fotosúťaž už svoju 10. kapitolu. Profesionálni, ale aj amatérski fotografi mohli poslať svoje snímky do šiestich kategórií. Tie najlepšie z nich vybrala odborná porota na čele s predsedom a uznávaným fotografom Jánom Štovkom (MQEP).

Najkrajšie zábery Prešovského kraja vystavujú v Krajskej galérii v Prešove

PREŠOV (15. 12. 2022) – Najkrajšie fotografie z Prešovského kraja za rok 2022 vystavujú v Krajskej galérii v Prešove. Ide o ocenené snímky desiateho ročníka fotografickej súťaže Choď a foť, ktoré sú vytlačené na veľkých formátoch. Výstava v priestoroch Krajskej galérie v Prešove potrvá od 16. decembra 2022 do 29. januára 2023.

Jubilejný desiaty ročník fotografickej súťaže Choď a foť priniesol množstvo kvalitných záberov z celého Prešovského kraja. Do súťaže sa v roku 2022 zapojilo 127 autorov, ktorí spolu zaslali 548 fotografií v šiestich kategóriách. Organizátorom súťaže je Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska. O víťazoch rozhodla odborná porota na čele so známym fotografom Jánom Štovkom (MQEP).

Spolu 54 záberov tvorí putovnú výstavu, ktorá krásy a zaujímavosti Prešovského kraja predstavuje širokej verejnosti. „Aj na týchto záberoch Prešovský kraj dokazuje, akou je nevyčerpateľnou studnicou krásy a emócií, ktoré ponúka. Je to zdroj námetov pre každú umeleckú dušu, ktorá drieme v človeku, no zároveň je výzvou pre každého turistu, športovca či nadšenca prírody,“ uviedol k výstave predseda poroty a zároveň kurátor výstavy Jano Štovka.  

Výstava začala svoju púť v zrekonštruovaných priestoroch Krajskej galérie v Prešove. Verejnosti je prístupná od 16. decembra do 29. januára 2023. Otvoreniu predchádzala vernisáž 8. decembra, ktorá bola spojená s odovzdávaním cien víťazom fotosúťaže a s oslavou 10 rokov KOCR Severovýchod Slovenska. Z Krajskej galérie v Prešove sa putovná výstava presunie do ďalších galérií, kúpeľov, zábavno-obchodných centier a na mnohé ďalšie miesta na Slovensku a v zahraničí. Zábery sú vytlačené vo veľkých formátoch A2 a A3, čo umocňuje silu záberov a pôžitok z ich prehliadky.

„Putovná výstava je ukážkou rozmanitosti kraja a zároveň pozvánkou na výlety. Tešiť sa môžete na zábery prírody, nechýbajú snímky hradov, tradičnej architektúry a folklórne motívy,“ predstavil fotografie Martin Janoško, riaditeľ KOCR Severovýchod Slovenska.

10. ročník fotosúťaže

Fotosúťaž Choď a foť je každoročne otvorená profesionálnym a amatérskym fotografom v šiestich kategóriách: Príroda, Človek a kraj, Architektúra, Black & white, Kultúra, tradície a história, Šport a voľnočasové aktivity. Do súťaže sa v roku 2022 zapojilo 127 autorov, ktorí spolu zaslali 548 fotografií.

Porota ocenila prvé tri miesta pre každú zo šiestich kategórií. Zároveň porota udelila aj osobitné ocenenie GRAND PRIX, ktoré získal Michal Ďurdina za snímku Gerlach. Fotografia tiež získala prvé miesto v kategórii Príroda. "Fotografia vznikla na Rysoch, rád odtiaľ fotím, keďže sú situované približne v strede Tatier. Človek môže byť často na vrchole, ale len málokedy vzniknú geniálne podmienky na fotografiu, čo bolo aj v tomto prípade," prezradil o vzniku víťazného záberu Michal Ďurdina, ktorý sa fotografovaniu venuje už sedem rokov.

Okrem víťazov vybrala porota s organizátormi 33 snímok, ktoré získali čestné uznanie (Honorable mention)

Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska (KOCR SVS) je organizácia založená v roku 2012 v zmysle zákona č. 91/2010 Z. z. o podpore cestovného ruchu. Zakladateľom je Prešovský samosprávny kraj spolu s oblastnými organizáciami cestovného ruchu (OOCR). KOCR vytvára podmienky a realizuje aktivity zamerané na rozvoj cestovného ruchu na území Prešovského kraja. www.severovychod.sk

Kontakt:             

Mgr. Barbora Čechová
médiá/PR 
Krajská organizácia cestovného ruchu Severovýchod Slovenska 
0907 401 832, 051/70 81 513;  [email protected];
www.severovychod.sk
www.legendarium.info

Zodpovednú osobu za ochranu osobných údajov tomuto prevádzkovateľovi vykonáva: CUBS PLUS s.r.o., Mudroňová 29, 04001 Košice
Návštevnosť:  
© 1956 - 2023 Všetky práva vyhradené pre Krajská galéria v Prešove