História

Prešov, podobne ako iné stredoveké mestá, vznikol podľa urbanistického plánu, ktorý sa začal formovať v 15. storočí. Rozsiahla výstavba nastala po ničivom požiari v roku 1418, pričom došlo k nahradeniu drevených stavieb kamennou zástavbou. Gotické parcely charakteristické úzkymi a dlhými blokmi definovali tvar dnešného námestia. V tomto období boli pôvodné gotické domy často prestavované na renesančné, pričom časť pôvodných gotických prvkov zostala zachovaná.

Veľký stavebný rozmach Prešova nastal v druhej polovici 15. a počas 16. storočia. Historické budovy v meste slúžili nielen ako obytné priestory, ale aj ako miesta obchodov a remesiel. Tri meštianske domy, v ktorých sídli Krajská galéria v Prešove na Hlavnej ulici č. 49, 51 a 53, prešli  počas svojho vývoja  rôznymi prestavbami, no zachovali si pôvodné architektonické prvky.

Dom č. 49 bol postavený na gotických základoch, neskôr bol prestavaný v renesančnom a barokovom štýle. Podobne aj dom č. 53 po renesančných a neogotických úpravách mal v 19. storočí rôznych majiteľov a obyvateľov, ktorí ho využívali ako obytný dom i obchodné priestory. Začiatkom 19. storočia v dome č. 51 žil významný slovenský maliar Ján Rombauer, pôvodom z Levoče, pôsobiaci okrem Prešova v Petrohrade. Jeho diela sú vo viacerých múzeách na Slovensku, v Moskve, Petrohrade, Kyjeve a Budapešti. Dom si zachoval svoju fasádu a vlastnosti z roku 1784 a dokáže upútať každého návštevníka Prešova. Dokresľujú ho ozdoby s reliéfom erbu na vrchole tympanónu a postava obrneného muža turkobijcu s víťazným mečom a zoťatou hlavou Turka. 

Tieto historické objekty, ktoré sú dnes v správe Krajskej galérie v Prešove, sú príkladmi rôznorodých stavebných štýlov a majú významnú kultúrnu hodnotu.

Mgr. Astrid Derfiňáková